Q.

N2(g)+3H2(g)2NH3(g). This is a gaseous phase reaction taking place in 1 L flask at 127° C. Starting with 1 mole of N2 and 3 mole of H2 , the equilibrium mixture obtained is such that if it is titrated requires 500 mL of 1.0 M H2SO4 for neutralisation. Which of the following is the most appropriate Kc?

see full answer

Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??

Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.03

b

0.59

c

0.27

d

0.11

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

The reaction is:

N2+3H22NH3 1       3             1-x 3-3x   2x=0.5X1X2

x=12

KC=1212×323

KC=0.59

Thus, the correct option is B.

Watch 3-min video & get full concept clarity
AITS_Test_Package
AITS_Test_Package
score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

+91
whats app icon