Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Natural light falls on a system of three identical in line Polaroids, the principal direction of the middle Polaroid forming an angle ϕ=60° with those of two other Polaroids. The maximum transmission coefficient of each Polaroid is equal to T=0.81 when plane-polarized light falls on them. How many times will the intensity of the light decrease after its passing through the system? 

(Round off upto two decimal places)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 60.21.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When natural light is incident on the first Polaroid, the fraction transmitted will be ½ T (only the component polarized parallel to the principal direction of the Polaroid will go).
The emergent light will be plane-polarized and on passing through the second Polaroid will be polarized in a different direction (corresponding to the principal direction of the 2nd Polaroid) and the intensity will have decreased further by Tcos2ϕ. In the third Polaroid, the direction of polarization will again have to change by thus only a fraction Tcos2ϕ will go through.
Finally 
 I=I0×1/2 T3cos4ϕ

 For T=0.81,ϕ=60°
Thus the intensity will have decreased

I0/I=2/T3cos4ϕ=60.21 times 
 
 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Natural light falls on a system of three identical in line Polaroids, the principal direction of the middle Polaroid forming an angle ϕ=60° with those of two other Polaroids. The maximum transmission coefficient of each Polaroid is equal to T=0.81 when plane-polarized light falls on them. How many times will the intensity of the light decrease after its passing through the system? (Round off upto two decimal places)