Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Ni2O3(s)+H2O(l)+2e2NiO(s)+2OH(aq)  E0=0.4V

FeOs+H2Ol+2eFes+2OHaq  E0=0.87V

The overall reaction for the spontaneous cell has a value of  ΔH0=490kJ/mol
Which of the following option(s) is/are correct?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Cell reaction is  Ni2O3(s)+Fe(s)2NiO(s)+FeO(s)

b

Ecell0 is 1.27 V

c

Efficiency of cell is 50.02 %

d

The maximum amount of electrical energy that can be obtained is equal to 245.11 kJ per mole of formation of Nickel(II) oxide

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Ni2O3(s)+Fe(s)2NiO(s)+FeO(s)     Ecell0=0.4(0.87)=1.27V        ΔG0=2×1.27×95500=245.11kJ/mol        η=245.11490×100%=50.02%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring