Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

NX is produced by the following step of reactions 
  M+X2MX2
  3MX2+X2M3X8
  M3X8+N2CO3NX+CO2+M3O4
How much M (metal in grams) is consumed to produce 206 g of NX? (Take at. Wt. of M = 56, 
n = 23, X = 80)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 42.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 M+X2MX2 MX2+X2M3X8 M3X8+Na2CO3NX+CO2+M3O4
Mole of NX =  206103=2
POAC for X atom
No. of atom in  M3X8  = No. of X atom in NX
8[No. of mole of   M3X8 ] = 1[No. of mole of NX]
No. of mole of  M3X8  =  [28]=14 mole
Now, POAC for M atom
3[No. of mole of  M3X8 ] = 1 x [N0. Of mole of M]
   3 x  14= No, of  mole of M
Weight of M atom =  34  x 56 = 42 gram

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring