Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

On a 120 km track, a train travels the first 30 km with a uniform speed of 30 km/h. How fast must the train travel the next 90 km so as to average 60 km/h for the entire trip?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

65 km/h

b

90 km/h

c

120 km/h

d

100 km/h

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Step 1, Given data
Total distance =120 km
30 kmwith a speed 30 km/h
Average speed =60 km/h
Step 2, Finding the speed
average speed during the entire voyage =60 km/h
Consequently, the whole travel time will be, T=120 km60kmh-1=2 h
Time spent during the initial portion of the voyage, t=60 km60kmh-1=1 h
Duration of the second leg of the voyage =T-t=2h-1h=1h
Distance travelled in the second leg of the trip is equal to the sum of the distances travelled in the first and second legs =120 km-30 km=90 km
Hence, the second half's average speed=90 km1 h=90kmh-1

Hence, the correct answer is option B.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring