Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

On loading a metal wire of cross section 10–6 m2 and length 2m by a mass of 210 kg it extends by 16mm and suddenly broke from the point of support. If density of that metal is 8000 kgm–3 and its specific heat is 420 Jkg–1 K–1 the rise in temperature (in 0c) of wire is _____× 10–1 (g = 10 ms-2). 
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

Energy=12×stress×volume=12×FA×ll×mp

=12×210010-6×161000×2×2108000

specific heat × temperature×mass=energy

420×t×210=12×210010-6×161000×2×2108000

t=12×420×210010-6×161000×2×18000=25×10-1

Hence the correct answer is 25.

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring