Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

On loading a metal wire of cross section  106m2  and length 2m by a mass of 210 kg it extends by 16mm and suddenly broke from the point of support. If density of that metal is 8000kgm3  and its specific heat is 420Jkg1K1  the rise in temperature of wire is (g=10ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.50C

b

100C

c

50C

d

60C

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 Work done by gravity in stretching the wire 

W=U=12× Stress × Strain × Volume 

 When wire breaks from support, work done on it is converted to heat 

Q=msΔT

W=12×mgA×Δ×mρ

ΔT=mgΔ2 AρS

ΔT=210×9.8×16×10-32×10-6×2×8000×420=2.45 K

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring