Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One end of each of two identical springs, natural length 9 cm and force constant K = 45 Nm is attached with a small particle of mass m = 30 gm. Other end of right spring is fixed with a wall and other end of left spring is attached with a fixed block having a positive charge q = 1μC as shown in Fig. The particle rests over a smooth horizontal plane and springs are non-deformed.

Question Image

Deformation of springs when a positive charge  q = 1μC is given to the particle i and equilibrium is attained is d.  aAso, frequency of small longitudinal oscillations of the particle is f .Then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.d = 1 cm ,f=30πHz

b

2.d = 1.2 cm ,f =302πHz.

c

3.d = 1.4 cm , f =60πHz

d

4.d = 2 cm ,f =302Hz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When charge is even to the particle, it experiences electrical repulsion. Therefore it starts to move rightwards. Due to its motion right spring is compressed while left spring elongates. Magnitude of deformation of each spring is equal to displacement of the particle. Let this be x. Then distance of particle from fixed charge will be (0.09 + x) metre.

Electrical force,F=9×109q2(0.09 + x).........1

Considering free body diagram of the particle, (Fig.)

Question Image

For its equilibrium,F=2Kx.....2

9×109q2(0.09 + x)=2Kx

x=0.01 m or 1 cm 

 Let the particle be slightly displaced rightwards by dr. Then force in each spring becomes K (x + dx) and increase d F in electrical force F can be calculated by differentiating equation (1)
dF=9×102q2-2(0.09 + x)3=dx...2

=-18dx

When the particle is released, it accelerates leftwards. Let this acceleration be a. Considering free body diagram of the particle (Fig.)

Question Image

mα= 2K (x + dx)-(F+dF).....3

From equations (2) and (3),

mα= 2Kdx-dF=108αx

or acceleration,a=108mdx

a=10830×10-3dx=3600dx

Since, direction of acceleration is opposite to that of displacement dx and its magnitude is directly proportional to displacement, therefore, the particle performs SHM. Comparing equation (4) with acceleration =ω². displacement,

Angular frequency,ω=3600=60rad/sec

Frequency, f =30π Hz
 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring