Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One gram of a mixture of Fe3O4 and Fe2O3 is treated with H2 when the following reaction occurs:

3Fe2O3+H22Fe3O4+H2O

The sample weighs 0.97 g after the above reaction is completed. The per cent of Fe2O3 in the mixture is about

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16

b

12

c

90

d

14

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molar mass of Fe2O3=(2×56+3×16)gmol1=160gmol1

Molar mass of Fe3O4=(3×56+4×16)gmol1=232gmol1

Loss of mass in the reaction due to conversion of Fe2O3 to Fe3O4 is (2×2323×160)gmol1=16gmol1lf x is the mass of Fe2O3 in the given mixture, then 16x3×160=(10.97)g or x=0.03×48016g=0.9g

Per cent of Fe2O3 in the mixture =0.9×100=90%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring