Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One litre of 0.3 M acetic acid solution is passed through six grams of activated animal charcoal. The concentration of acetic acid solution coming out of charcoal was found to be 0.25 M. Value of x/m is (x= weight of adsorbate, ,m= weight of adsorbent; assume no volume changes during the process)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.75

b

0.15

c

1.5

d

0.5

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

I) Number of moles of CH3COOH before adsorbtion

0.3=n1×11 n1=0.3 ;

II) Number of moles of CH3COOH after adsorption

0.25=n2×11 n2=0.25 ;

Number of moles of CH3COOH adsorbed = (0.3 - 0.25) = 0.05

Weight of CH3COOH adsorbed (x) = 0.05 x 60 =3 g

Given that the weight of charcoal (m) = 6 g

xm=36=0.5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
One litre of 0.3 M acetic acid solution is passed through six grams of activated animal charcoal. The concentration of acetic acid solution coming out of charcoal was found to be 0.25 M. Value of x/m is (x= weight of adsorbate, ,m= weight of adsorbent; assume no volume changes during the process)