Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One litre solution contains 10.6 gm of  Na2CO3  and 4 gm NaOH where this solution is treated with HCl in the presence of phenolphthalein indicator consumed 300 ml of HCl. Then the concentration of HCl is M moles/Lit. The value of 10 M. .(rounding to the nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Moles of  Na2CO3=10.6106=0.1 moles of  NaOH=440=0.1  in the presence of phenolphthalein HCl neutralizes.  12  eq of  Na2CO3  and total NaOH.
0.05 mole of  Na2CO3+0.1   moles of NaOH = moles of HCl
0.15 moles of HCl needed by 300 ml of mixture
         ?                                 1000 ml of mixture
M=0.15×1000300=0.5  moles/Lit

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
One litre solution contains 10.6 gm of  Na2CO3  and 4 gm NaOH where this solution is treated with HCl in the presence of phenolphthalein indicator consumed 300 ml of HCl. Then the concentration of HCl is M moles/Lit. The value of 10 M. .(rounding to the nearest integer)