Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One mole H2O(g) and one mole CO(g) are taken in 10 L flask and heated to 725 K. At equilibrium, 40 % ( by mass) of water reacted with CO(g) as follows 
H2O(g)+CO(g)H2(g)+CO2(g)
Its Kc value is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.444

b

2.220

c

0.222

d

4.440

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial moles of water is 1 mol and only 40% of water reacts, this means that reacted moles of water is 0.4 mol and unreacted moles of water is 0.6 mol.

Given reaction is:

H2O(g)+CO(g)H2(g)+CO2(g)

According to given reaction, 0.4 moles of water reacts with 0.4 moles of carbon monoxide to form 0.4 moles of hydrogen gas and 0.4 moles of carbon dioxide.

Equimolar concentration of hydrogen gas is 0.04 M 0.410=0.04 M.

Equimolar concentration of carbon dioxide gas is 0.04 M 0.410=0.04 M.

Equimolar concentration of water is 0.06 M 0.610=0.06 M.

Equimolar concentration of carbon dioxide gas is 0.06 M 0.610=0.06 M.

kC=H2CO2H2OCO=0.04×0.040.06×0.06=0.444

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring