Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One mole of N2O4(g) at 300 K is kept in a closed container under one atmosphere. It is heated to 600 K to decompose to NO2(g). If the resultant pressure at equilibrium is 2.4 atm, then which is correct?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

% dissociation=20%

b

pressure of NO2 at equilibrium = 0.8 atm

c

pressure of N2O4 at equilibrium = 1.2 atm

d

KP=0.4 atm

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P1=1 atm

T1=300k

n1=1

P2=2.4 atm

T2=600k

n2=?

P1P2=n1T1n2T2

12.4=1×300n2×600

n2=1.2

N2O42NO2

1 mole           0 

1 − x               2x 

1 − x + 2x = 1.2, x= 0.2

1-0.2 20% dissociated

0.8                     0.4 

P = 2.4 atm 

1.6 atm           0.8 atm

Kp=0.8×0.81.6=0.4 atm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring