Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One type of steel has density  7800kg/m3 and will break if the tensile stress exceeds  7.0 ×108N/m2. You want to make a guitar string  using 4.0g of this type of steel. While in use, the guitar string must be able to withstand a tension of  900N without breaking. Determine the maximum length the string can have (in m)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The breaking stress is  900Nπr2=7.0×108n/m2,
 Solving for ‘r’ gives the minimum radius  r=900Nπ(7.0×108N/m2)=6.4×104m.
 The mass and density are fixed (ρ=Mπr2L) so the minimum radius gives the maximum length 
L=Mπr2ρ=4.0×103kgπ(6.4×104m)2(7800kg/m3)=0.40m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring