Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Osmotic pressure of a solution is 0.0821 atm at a temperature of 300K. The concentration in mole/ litre will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.066

b

0.3×10-2

c

3

d

0.33

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:

Osmotic pressure of solution =π=0.0821 atm

Temperature, T=300K

Osmotic pressure of solution is given by the formula, π=CRT                    

  C = concentration in mole/litre

  R = Universal Gas Constant =0.0821 L(atm)/mol.K

  π=CRT

C=πRT    =0.08210.0821×300    =1300    =0.33×10-2 mole/litre

The concentration of solution is 0.3×10-2 mole/litre, making option C the correct answer.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring