Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Output of step down transformer provide 100 unit of electricity to some building per hour at 220 voltage. Ratio of turns is primary and secondary winding to transformer is 20 : 1 and overall efficiency  (η%) of transformer is 90%. Find average input current for transformer (1 unit of electricity = 1kWh and η%=PoweroutPowerin×100 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40A

b

14A

c

25.25A

d

28A  

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy transferred to house per hour = 100 KW
 Poutput=100KW Pinput=Poutputn=100KW0.9=1000KW9 VinVout=201Vinput=20×Voutput =20×220=4400V VinputIinput=Pinput 4400×Iinput=1000×1039 Iinput=25.25A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Output of step down transformer provide 100 unit of electricity to some building per hour at 220 voltage. Ratio of turns is primary and secondary winding to transformer is 20 : 1 and overall efficiency  (η%) of transformer is 90%. Find average input current for transformer (1 unit of electricity = 1kWh and η%=PoweroutPowerin×100 )