Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

P1 and P2  are transparent plates having equal thickness 20μm and refractive indices μ1=1.7  μ2=1.6.  P1 transmits 75% whereas P2 transmits 50% of energy incident. [Given S1 and S2 are identical slits and the intensity at ‘O’ without plates is  l=4l0]

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The phase difference between waves coming from S1 and S2 at ‘O’ is  Δϕ=10π

b

The optical path difference between waves coming from S1 and S2 at ‘O’ is Δx=4×106m

c

The intensity at ‘O’ after placing P1 and P2 is l=5l04+32l0

d

The intensity at ‘O’ does not change even after placing plates  P1 and P2 

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Δx=(μ1μ2)=0.1×20×106 =2×106m;Δϕ=2π4000×2×1061010=10π      l'=0.75l0+0.5l0+0.75×0.52  l0cos10π=34l0+l02+238l0=[54+32]l0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring