Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

particle is projected vertically upwards with velocity 40  ms1. Find the displacement and distance travelled by the particle in 6 s. [Take  g=10  ms2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

60 m, 100 m

b

60 m, 120 m

c

40 m, 100 m

d

40 m, 80 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, u is positive (upwards) and a is negative). So, first we will find t0, the time when velocity becomes zero i.e., when the particle is the highest point.

t0=|ua|=4010=4s

Here, t>t0

Hence,      distance > displacement

s=40×612×10×36=60  m

While, d=|u22a|+12|a(tt0)2|

=(40)22×10+12×10×(64)2=100  m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring