Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Photons with energy  5eV are incident on a cathode C, on a photoelectric cell. The maximum energy of the emitted photoelectrons is  2eV.  When photons of energy  6eV are incident on  C, no photoelectrons will reach the anode  A if the  potential of A relative to  C is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3V

b

-3V

c

-1V

d

4V

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Given Photon energy= 5eV
The maximum energy= 2eV
From the Einstein’s photo electric equation, we get
ϕ=kmaxEϕ 
ϕ=52=3 eV
Now, when photons of energy  6eV are incident, no photoelectrons are emitted. This is because a stopping potential is applied.
eV0=Eϕϕ=63=3eVV0=3V

Hence, a stopping potential of 3V has to be applied.
Now, stopping potential is defined as the negative potential applied to the anode with respective to the cathode. Hence, stopping potential of  A with respective  C is  -3V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring