Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Potassium chlorate (KClO3, Mol. wt. = 123) is manufactured by the oxidation of KCI at the anode in KOH. The efficiency of the process is 70 per cent. Current of 2 amperes was passed for 15 hours. Identify incorrect statements

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Number of electrons transferred in this process is 4

b

Weight of KCIO3 formed  is 16 gms

c

If the current efficiency were 100 per cent, the weight of KCIO3 formed (in gms) is 32

d

The number of electrons actually involved in formation of KClO3 is 9.4×1023

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(1) The number of e- involved in the reaction are 6, the reaction being Cl+6OHClO3+3H2O+6e

(2)  Number of coulombs passed =2×15×3600=1.08×105

 Actual coulombs used in the reaction =1.08×105×70100=7.56×104

 Weight of KClO3 deposited =7.56×104×1236×96,500=16gms

(3) If current efficiency is 100%, amount of KCIO3 formed is =1.08×105×1236×96,500=23 gms. 

(4) Number of e- involved in the reaction =7.56×10496×6×1023500=4.7×1023

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring