Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Power supplied to a particle of mass 2kg varies with time as P=3t22watt. Here t is in second. If velocity of particle at   t= 0 is v = 0. The velocity of particle at time t = 2s will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

22m/s

b

1 m/s

c

2 m/s

d

4 m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P=3t22FV=3t22

mav=3t22m.dvdtv=3t22

mdvdt×v=3t22

m dv×v=3t22dt

m  v dv=3202t2dt

2×v22=32×t3302

v2=4

v=2m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Power supplied to a particle of mass 2kg varies with time as P=3t22watt. Here t is in second. If velocity of particle at   t= 0 is v = 0. The velocity of particle at time t = 2s will be