Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8

Q.

Price relative of sugar is 110 in 2002 compared to 2001. If sugar costs 16.50 per kg in 2002, what did it cost in 2001?

see full answer

High-Paying Jobs That Even AI Can’t Replace — Through JEE/NEET

🎯 Hear from the experts why preparing for JEE/NEET today sets you up for future-proof, high-income careers tomorrow.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

₹18.15 per kg

b

 ₹15 per kg

c

 ₹13.75   per kg 

d

14.85 per kg

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to given,

110=16.50cos t in 2001×100

cost m 2001=1650110=15

 Option (a) is the correct answer

Watch 3-min video & get full concept clarity

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon