Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Production of iron in blast furnace follows the following equation Fe3O4(s)+4CO(g)3Fe(l)+4CO2(g) when 4.640 kg of Fe3O4 and 2.520 kg of CO are allowed to react then the amount of iron (in g) produced is :

[Given: Molar Atomic mass gmol1:Fe=56

            Molar Atomic mass gmol1:O=16

            Molar Atomic mass gmol1:C=12

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1400

b

2200

c

3360

d

4200

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Moles of Fe3O4=4.640×103232=20
Moles of CO =2.52×10328=90
So limiting Reagent = Fe3O4
So moles of Fe formed = 60
Weight of Fe = 60 × 56 = 3360 gms

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring