Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Reaction between nitrogen and oxygen takes place as following  2N2(g)+O2(g)2N2O(g)
If a mixture of 0.482 mole of  N2  and 0.933 mole of  O2  is placed in a reaction vessel  of  volume 10L and allowed to form  N2O  at a temperature for which  Kc=2.0×1037,  the  equilibrium concentration of  [N2O]  will be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.06×1020molL1

b

6.58×1021molL1

c

4.82×104molL1

d

9.36×107molL1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

 

 

 

 

 

Kc=2.0×1037

Magnitude of  Kc is very very small such that at equilibrium 
 0.4822x100.48210=0.0482 [N2]eq=0.0482molL1 [O2]eq=0.0933molL1,Kc=[N2O]2[N2]2[O2] 2.0×1037=4x2100(0.0482)2(0.0933) x=3.29×1020 [N2O]=2x10 [N2O]=2×3.292×102010 =6.58×1021molL1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring