Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Relative refractive index of two media is 0.80. In one of them, light has wavelength 6000Aoand travels at2.4×108m/s. This light is refracted into the second medium. Its frequency in the second medium is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4×1014 Hz

b

6×1014 Hz

c

2×1014 Hz

d

3.2×1014 Hz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that μ1=μ2=0.8

So, v1=v2 , n1=n2 , λ1=λ2

μ=cv=λ0λ

λ1=6000Ao=6000×10-10m=6×10-7m

v1=2.4×108m/s

v=v1=n1λ1

n1=v1λ1=2.4×1086×10-7=2.4×10156

n1=0.4×1015=4×1014 Hz

So Frequency in second medium n2=n1

n2=4×1014 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring