Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Resistance of 0.2 M solution of an electrolyte is 50Ω. The specific conductance of the solution is 1.3 Sm-1.If resistance of the 0.4 M solution of the same electrolyte is 260Ω,its molar conductivity is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6250 S m2mol1

b

6.25×104S m2mol1

c

625×104S m2mol1

d

62.5S m2mol1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Specific conductance = conductance x cell constant 
             1.3Sm1=150S× cell constant 
  Cell constant =1.3×50m1=65 m1=(65/100)cm1
 Molar conductivity =1000× conductance × cell constant  molarity 
                                 =10000.4×1260×65100=6.25Scm2mol1=6.25×104Sm2mol1
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring