Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Sand from a stationary hopper falls onto a moving conveyor belt at a rate of 5.00 kg/s as shown in the figure. The conveyor belt is supported by frictionless rollers and moves at a constant speed of 0.750 m/s under the action of a constant horizontal external force Fext  supplied by the motor that drives the belt.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The force of friction exerted by the belt on the sand is 3.75 N.

b

The external force Fext  is 3.75 N.

c

The work done by Fext   in 1 sec is 2.81 J.

d

The kinetic energy acquired by the falling sand each second due to the change in its horizontal motion is 1.41 J.

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

(ABCD)
   dmdt=5kg/s vC=0.75m/s Fextf=0 Fext=f f=mdvdtvreldmdt fi^=(0vCi^)dmdt f=0.75×5 f=3.75N W=ifFextdS=3.75(S)=3.75(vCt) W=3.75(0.75×1)=2.81J 
   dkdt=12(dmdt)v2 =12(5)×(0.75)2 =1.41J   .

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring