Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Select the option(s) in which the velocity of electron is greater than 1.3×106 m/sec  . {hc=1240 eV.nm} 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The electron which is accelerated from rest position by a potential 45.5 V

b

An electron moving in the first Bohr orbit of  He+

c

The electron having deBroglie wavelength of 4π×0.526Ao .

d

The electron with maximum kinetic energy emitted from a metal whose threshold wavelength is 400 nm and is subjected to electromagnetic radiations having wavelength 124 nm.

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A)  12mν2=q.V   ν=4×106 m/sec
 
(B)  ν=2πKZe2nh  ν=4.38×106m/sec
 
(C)  λ=hmν  ν=1.09×106 m/sec
 
(D)  [K.E]max=hcλhcλ0  [K.E]max=12mν2  ν=1.55×106 m/sec
 
  
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring