Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Shows a square conducting loop of side 8cm being taken out of a uniform magnetic field of B=1.5T which is directed perpendicular and into the plane of the loop. The loop is connected to a circuit as shown in the figure. Resistance of loop is 2Ω and that of the wires which connect the loop with the network of resistances is negligible. Speed of the loop such that current through it has a steady value 2mA, is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18 cm/s

b

12 cm/s

c

10 cm/s

d

8 cm/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Resistance of network is 1RP=1R1+1R2+1R3=112+112+112=14
RP=4Ω

Total  resistance, R=2+4=6Ω 

i=eR=BlvR
v=iRBl=2×103×61.5×8×102=0.1m/s=10cm/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Shows a square conducting loop of side 8cm being taken out of a uniform magnetic field of B=1.5 T which is directed perpendicular and into the plane of the loop. The loop is connected to a circuit as shown in the figure. Resistance of loop is 2 Ω and that of the wires which connect the loop with the network of resistances is negligible. Speed of the loop such that current through it has a steady value 2mA, is