Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Silver has a cubic unit cell with a cell edge of 408 pm. Its density is 10.6 g cm–3. How many atoms of silver are there in the unit cell?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Length of the edge of unit cell = 408 pm
Volume of unit cell
= (408pm)3 = 67.92×10–24 cm3
Mass of unit cell = Density x Volume
= 10.6 g cm–3 ×67.92 ×10–24 cm3 = 7.20
Mass of unit cell = Number of atoms in unit
cell × Mass of each atom
Now, mass of each atom
= Atomic mass  Avogadro number =1086.023×1023=1.79×1022g
Let the unit cell contain ‘Z’ atoms, so that
Mass of unit cell = Z×1.79×10–22 = 7.20×10–22
Z=7.20×10221.79×1022=4.02
number of atoms present in a unit cell = 4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring