Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Some older emergency oxygen masks contains potassium superoxide, KO2 which reacts with CO2 and water present in exhaled air to produce oxygen according to the given equation. If a person exhales 0.667 g of CO2 per minute, how many grams of KO2 are consumed in 5.0 minutes ?

4KO2+2H2O+4CO24KHCO3+3O2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10.7

b

0.0757

c

5.38

d

1.07

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

CO2 exhaled in 5 minutes = 0.667 x 5 = 3.33 g 

moles of CO23.3344=0.0756 mole

 moles of KO2 consumed = 0.0756  moles (according to equation reaction)
mass of KO2 consumed = 0.0756 x 71 = 5.38 g
(Since Mw of KO2 =71 g) 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring