Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Speed of a transverse wave on a straight wire (mass 6.0g, length 60cm and area of cross-section 1.0mm2 ) is 90ms1   . If the Young’s modulus of wire is  15×1011Nm2  , the extension of wire over its natural length is  x×105  m. Find the value of x  . (Answer the nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Speed of transverse wave over a string.
   v=Tμ ……(i)
Where T= tension or force on string 
And  μ=ml  = mass per unit length.
Also, young’s modulus of string 
 Y=TIAΔlT=YAΔll  ………(ii)
From Eqs.(i) and (ii), we have v2=YAΔlμlorΔI=mv2YA   …………….(iii)
Here,  m = 6g=6×103kg,l=60cm

=60×102m,A=1mm2 =1×106m2,
  Y=15×1011Nm2 and  v=90ms1
Substituting these given values  in Eq. (iii), we get

 Δl=6×103×(90)215×1011×1×106=3.24×105m
 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring