Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Standard enthalpy of vaporization  ΔvapH° for water at 100°C  is 40.66kJ  mol1.
The internal energy of vaporization of water at 100°C (inkJmol1) is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

+40.66

b

+37.56

c

43.76

d

+43.76

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔvapH°=40.66kJmol1 T=100+273=373K,ΔE=? ΔH=ΔE+ΔngRTΔE=ΔHΔngRT H2O(l)H2O(g)    Δng=10=1 ΔE=ΔHRT=(40.66×103)(8.314×373)=37559J/molor37.56kJ/mol

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring