Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Sun rays are allowed to fall on a lens of diameter 20 cm. They are then brought to focus on a calorimeter containing 20 g of ice. If the absorption by the lens is negligible, the time required to melt all the ice is (Take, solar constant = 1.9 cal min-1 cm-2 and L = 80 calg-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.4 min

b

3.2 min

c

7.2 min

d

2.7 min

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Heat required to melt whole ice is 

Q=mL=20×80=1600cal

Energy incident per minute is 

P=1.9×π4×d2=1.9×π4×(20)2=597calmin1

Therefore, time required to melt whole ice is t=QP2.7min

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Sun rays are allowed to fall on a lens of diameter 20 cm. They are then brought to focus on a calorimeter containing 20 g of ice. If the absorption by the lens is negligible, the time required to melt all the ice is (Take, solar constant = 1.9 cal min-1 cm-2 and L = 80 calg-1)