Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Suppose a class has 9 boys & 1 girl. The average marks of these students in the mathematics exam is 60 & their variance is 82.2. A student fails in the exam if he/she gets less than 50 marks. Given that highest marks = 83 which are secured by the girl & the marks of no 2 students are the same & all marks   N . Worst case is when maximum no. of students fail.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

In the worst case, the no. of students that can fail is 2

b

In the worst case, the minimum marks a student can get is 48

c

In the worst case, the average of 3rd best & 7th best is 61

d

In the worst case, the standard deviation of the boys that have passed = 2

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Soddy  σ2=(x160)2+(x260)2+(x960)2+23210=82.2
  i=19(xi60)2=822529=293 
Now in the worst case 2  students have failed
 (4860)2+(4960)2+ i=3q(xi60)2=293 i=39(xi60)2=28
Now: Cheek if 28 con be broken into sum of 7 distinct sq's
280+12+(1)2+22+(2)2+32+(3)2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring