Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Swami walks to his school which is at a distance of 4 km from his home in 30 minutes. On reaching he finds that the school is closed and comes back in his friend’s vehicle home in 10 minutes. His average speed in km/h is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16 km/h

b

24 km/h

c

20 km/h

d

8 km/h

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Complete Solution:

Since Swami goes to school and then comes back home, the total distance is:

Total Distance = 4 km (to school) + 4 km (back home) = 8 km

Time taken:

  • To walk to school: 30 minutes
  • To return home: 10 minutes

Total time = 30 minutes + 10 minutes = 40 minutes

Convert this time into hours:

Total Time = 40 / 60 = 2/3 hours

Average speed is given by:

Average Speed = Total Distance / Total Time

Substitute the values:

Average Speed = 8 km / (2/3 hours) = 8 × (3/2) = 16 km/h

Final Answer:

Swami's average speed for the entire journey is 16 km/h.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring