Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

System shown in figure is released from rest with the spring at natural length. Pulley and spring is massless and friction is absent everywhere. The speed ( in m/s) of 5kg block when 2kg block leaves the contact with ground is (Take force constant of spring K=40N/m and g=10m/s2,2=1.414)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.828.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1.

 

 2kgblock will leave the contact if T=mg(m=2kg)

Also, T=kx0x0=12m

2.

     From energy conservation for system

 Decrease in gravitational potential energy = Increase in spring potential energy + Increase in kinetic energy

3.

mgx=12kx2+12mv2

where m=5kg,x=12meter,k=40N/m

5×10×12=12×40×(12)2+12×5v2

40=5v2

v2=8

v=22=2.828 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
System shown in figure is released from rest with the spring at natural length. Pulley and spring is massless and friction is absent everywhere. The speed ( in m/s) of 5 kg block when 2 kg block leaves the contact with ground is (Take force constant of spring K=40 N/m and g=10 m/s2,2=1.414)