Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The acceleration ‘a’ in m/s2 of a particle is given by a=3t2+2t+2 where t is the time. If the particle starts out with a velocity u=2m/s at t = 0, then the velocity at the end of 2 second is              

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18m/s

b

27m/s

c

36m/s

d

12m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a=3t2+2t+2

a=dvdt

dv=adt

dv=(3t2+2t+2)dt

Integrating both sides

dv=(3t2+2t+2)dt

dv=3t2dt+2tdt+2dt

v=3t33+2t22+2+C

att=0,v=2  (According to problem)

v=3×033+2022+2+C

2=0+C

v=2=C

C=2att = 0

v=2

att=2

v=3t33+2t22+2t+C

v=233+2×222+2×2+2

v=8+4+4+2

v=18m/satt=2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring