Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The air column in a pipe closed at one end is made to vibrate in its second overtone by a tuning fork of frequency 440 Hz. The speed of sound in air is 330 m/s. End corrections may be neglected. Let  P0  denote the mean pressure at any point in the pipe, and  ΔP0 the maximum amplitude of pressure variation.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The length L of the air column is  1516m

b

The amplitude of pressure variation at the middle of the column is  ΔP02

c

The maximum and minimum pressure at the open-end of the pipe is  P0

d

The maximum and minimum pressure at the closed-end of the pipe are P0+ΔP0  and P0ΔP0      respectively 

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

(a) In case of closed organ pipe as fundamental frequency is  (v/4L) and only odd harmonics  are present, second overtone will mean fifth harmonic and so 
                                             f=5v4L=440Hz
      And hence                   L=5×3304×440=1516m
         (b) In terms of pressure as at the position of displacement antinode there is pressure node  and vice-versa, the variation of pressure amplitude is standing pressure waves along the length of the column with x=0  at this open end will be
                 pΔp0sinkx=Δp0sin(2πλx)                     [As  k=2πλx]
    Now as for second overtone L=(5/4)λ, so at the middle.  
                                 x=L2=58λ
      And hence
                                   p=Δp0sin2πλ(58λ)=Δp0sin(54π)
      Or                  |p|=Δp0×12=Δp02
(c) For free end as x=0,  p=0 , i.e., the amplitude of pressure  wave is zero (as it is a  node), so 
   pmax=pmin=p0±0=p0
(d) For closed end x+(5/4)λ, so the amplitude of pressure wave 
                    |p|=|Δp0sin2πλ(54λ)|=Δp0
Thus maximum and minimum pressures are given as 
                 pmax=p0+Δp0       and       pmin=p0Δp0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring