Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount energy required to form a soap bubble of radius 2 cm from a soap solution is nearly: (surface tension of soaps solution = 0.03 Nm-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30.16 × 10–4 J

b

5.06 × 10–4 J

c

3.01 × 10–4 J

d

50.1 × 10–4 J

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

U= surface tension x surface area Soap bubble has 2 surfaces
U=T×2(4πR2)=8πR2T
=8×π×(2×102)2×0.03
=3.01×104J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The amount energy required to form a soap bubble of radius 2 cm from a soap solution is nearly: (surface tension of soaps solution = 0.03 Nm-1)