Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of a perfume bottle was Rs.324. If 8% VAT is included in the price, then the original price of the perfume bottle will be Rs. ____.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The amount of a perfume bottle was Rs.324. If 8% VAT is included in the price, then the original price of the perfume bottle will be Rs.300.
From the given data, we have,
The amount of a perfume bottle = Rs.324.
VAT = 8%.
Let the sales amount of the perfume bottle is x.   Since, Sales tax = Tax % of sale amount
Sales tax=8% of x Sales tax= 8x 100 Sales tax= 2x 25     
Calculating the original price of the perfume bottle.
The amount of a perfume bottle = Rs.324.
We know that,
Total Amount = Sales tax + Sales amount
324= 2 25 x+x   324= 2x+25x 25 27x 25 =324   x= 324×25 27   x=12×25   x=300   That means the sales amount is Rs.300.
That means the original price of the perfume bottle will be Rs.300.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring