Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of heat needed to raise the temperature of 4 moles of a rigid diatomic gas from 0C to 50C when no work is done is .......×100R. (R is the universal gas constant)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

According to first law of thermodynamics 
ΔQ=ΔU+ΔW
Where, ΔQ=quantity of heat energy supplied to the system.
ΔU=change in the internal energy of a closed system.
And ΔW= work done by the system on its surroundings.
As per question no work is done
ΔW=0

From Eqs (i) and (ii) we get 

ΔQ=0+ΔUΔQ=ΔUΔQ=ΔU=nCVΔT

Or Where, CV = specific heat capacity at constant 
volume for diatomic gas =5R2ΔT=change in temperature 
ΔQ=nCVΔT

=(500)=50C

n= number of moles =4

=4×5R2×(50)=500R=500R

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The amount of heat needed to raise the temperature of 4 moles of a rigid diatomic gas from 0∘C to 50∘C when no work is done is .......×100R. (R is the universal gas constant)