Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of K2SO4 (in gms) present in dissolved state of 100ml of solution whose K+ concentration is 0.075M

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.5

b

65

c

0.65

d

650

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The molar mass of K2SO4 = 174 g

Volume of solution = 100 ml = 0.1 L

K2SO4 will break into 2 K and SO4-2 ions

Conc of K+ = 0.075 M

Conc. of K2SO=0.0752=0.0375 M

Moles of K2SO4 = conc. of K2SO4 ×volume of solution

 =0.0375×0.1=0.00375

moles=wt. of  K2SO4Molar mass of K2SO4

 wt. of K2SO4 = moles×molar mass 

=0.00375×174=0.65250.65 gms

Therefore, the required answer is A) 0.65.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring