Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of sodium hypochlorite in a bleach solution can be determined by using a given volume of bleach to oxidize excess iodide ion to iodine, because the reaction goes to completion. The amount of iodine produced is then determined by titration with sodium thiosulphate Na2S2O3,  which is oxidized to sodium tetrathionte Na2S4O6. Potassium iodide was added in excess to 5.00mL of bleach (density = 1.0 g/cc). This solution containing the iodine released in the reaction, was titrated with 0.1MNa2S2O3.  If 40mL of hypo was required to reach the end point, what was the mass percentage of NaClO in the bleach.
(At Wts: Na = 23, S = 32, O = 16, I = 127, Cl=35.5)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.95.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

H2O+NaOCl+2II2+NaCl+2OH I2+2Na2S2O32NaI+Na2S4O6 MassofNaOCl=40×0.11000×2×74.5=0.1490.15

 The density of bleach is 1g/cc, then 5cc = 5g

MassprsenctofNaOCl=0.155×100=3%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring