Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of work done in stretching a spring of force constant 500 N/m from a stretched length of 40 cm to 50 cm is:


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

45 J

b

22.5 J

c

45 x 104 J

d

22.5 x 104 J 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Concept- Let the applied force be F and the extended length be x.
Now, F is directly proportional to x.
In the formula F = kx, k denotes the spring's force constant.
The amount of work done is defined as the product of the average force and displacement.
So, using the formula for work done that is W=½ k x 2  .
Let x here be x2 – x1 So,  W=½ k x 2   x 1 2   Given that
k=500 N/m X 1 =40 cm  into m =0.40m X 2 =50 cm  into m =0.50m  
So, putting these values in the formula, we get
W=½ 500 0.500.40 2 =22.5J  
Hence, the correct option is 2.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The amount of work done in stretching a spring of force constant 500 N/m from a stretched length of 40 cm to 50 cm is: