Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The angle of contact between glass and water is 0o and it rises in a capillary up to 6 cm when its surface tension is 70 dynes/cm. Another liquid of surface tension 140 dynes/cm, angle of contact 60o and relative density 2 will rise in the same capillary by 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 cm 
 

b

24 cm 
 

c

3 cm 
 

d

6 cm 
 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

T1=70dyne/cm, T2=140dyne/cm

θ1=0°, θ2=60°

ρ2ρ1=2, h1=6cm

The rise in the capillary is , h=2Tcosθρgr

thus from the question,

h2h1=T2T1×cosθ1cosθ2×ρ1ρ2×r1r2

h2h1=14070×cos60°cos0°×12×1

h2=h12=3cm

Hence the correct answer is 3cm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring