Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The angle of elevation of an airplane from a point on the ground is 60º. After a flight of 30 seconds, the angle of elevation becomes 30º. If the airplane is flying at a constant height of 3000√3 m, find the speed of the airplane.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The speed of the airplane is 200 m/s.

b

The speed of the airplane is 300 m/s.

c

The speed of the airplane is 400 m/s.

d

The speed of the airplane is 500 m/s. 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that, height of plane from ground is constant and it is 3000√3 m.
We know that, when an object is above the horizontal level, the angle of elevation is the angle between the line of sight and the horizontal.
Let, the initial position of the plane is at C and after 30 seconds it moves to D.
Therefore, the distance traveled by plane in 30 secs = CD = y m.
Let the point where the line of sight from C and D meets the horizontal be B.
Consider the perpendiculars from points C and D meet the horizontal at points A and E respectively.
From the given information and above assumptions, we get the following figure.
Question ImageLet, AB = x m
Consider right-angled ΔABC and let us use trigonometric ratios to simplify.
tan 60 ° = Perpendicular Base tan 60 ° = AC AB tan 60 ° = 3 3 = 3000 3 x 3 ×x=3000 3 x= 3000 3 3 x=3000 m  
Now, consider the right-angled ΔBDE and let us use trigonometric ratios to simplify.
tan 30 ° = Perpendicular Base  
tan 30 ° = DE BE  
1 3 = 3000 3 x+y  
tan 30 ° = 1 3  and BE=x+y  
1 3 = 3000 3 3000+y  
But, x=3000 m  .
So,
x=3000 m 3000+y=(3000 3 )× 3 3000+y=3000×3 3000+y=9000 y=90003000 y=6000 m   Thus, the distance traveled by plane in 30 secs is 6000 m.
Now let us find the speed of the plane.
 Speed of the plane =  Distance travelled by plane   Time taken   Speed of the plane = 6000 m 30sec  Speed of the plane =200 m/sec  
Hence, the speed of the airplane is 200 m/s.
Therefore, the correct option is (1).
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring