Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The approximate depth of an ocean is 2700 m. The compressibility of water is 45.4×10-11 Pa-1 and density of water is 103 kg/m3. What fractional compression of water will be obtained at the bottom of the ocean?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2×10-2

b

1.4×10-2

c

0.8×10-2

d

1.0×10-2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Compressibility=1Bulk modulus
=45.4×1011Pa1

Pressure=2700×10×103 (asP=hdg)

=27×106

According to definition of Bulk modulus,

B=PΔVV

Then, fractional change in volume

ΔVV=PB=P×compressibility
As, compressibility=45.4×1011Pa1
So,Δvv=27×106×45.4×1011
=1225.8×105=1.2×102

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The approximate depth of an ocean is 2700 m. The compressibility of water is 45.4×10-11 Pa-1 and density of water is 103 kg/m3. What fractional compression of water will be obtained at the bottom of the ocean?