Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The audio signal voltage is given by Vm=2sin12π x 103t . The bandwidth and LSB if carrier waves has a frequency 3.14 x 106  rad/sec

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 kHz, 494 kHz

b

6 kHz, 313 kHz

c

6 kHz, 494 kHz

d

18 kHz,  494 kHz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given : Vm=Amsinwmt here wm=2πfm=12πx103 fm=6x103 = 6 kHz and  wc=3.14 x106  rad/s 2πfc=3.14 x106  rad/s fc=πx1062πHz=500 kHz  band width = 2fm=2 x 6 x 103=12 kHz LSB=fcfm=500-6=494 kHz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring