Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The average annual expenditure of an employee for 10 years from 1981 to 1990 was Rs. 4500. He spent Rs. 3200 in 1981 and Rs. 5700 in 1991. Find his average yearly expenditure during the ten years from 1982 to 1991.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs. 4650

b

Rs. 5500 

c

Rs. 4500

d

Rs. 4750 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total expenditure in between 1981 to 1990=4500×10=45000

Spend  3200  in1981=450003200=41,800

Spend 5700 in 1991=41800+5700=47500

Expenditure in between 19821991=47500

Average=4750010=4750

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring